Godric's Hollow RPG
Hogwarts'tan En İyi Şekilde Yararlanabilmek İçin Lütfen Üye Olunuz. (:

Saygılarımızla,

Godric's Hallow RPG Yönetimi.
Godric's Hollow RPG
Hogwarts'tan En İyi Şekilde Yararlanabilmek İçin Lütfen Üye Olunuz. (:

Saygılarımızla,

Godric's Hallow RPG Yönetimi.
Godric's Hollow RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Godric's Hollow RPG

Sihir Dünyası Artık Bir Adım Ötede...

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Anlık RPG Sistemi

YazarMesaj
Lucius Septimus
Seherbaz
 Seherbaz
Lucius Septimus

Anlık RPG Sistemi Empty
MesajKonu: Anlık RPG Sistemi   Anlık RPG Sistemi Icon_minitimeC.tesi Ocak 15, 2011 1:03 am

YENİ RP SİSTEMİ

Yeni rp sistemi yada bizim değişimizle “Anlık RP”,klasik rpden oldukça farklı,renkli ve eğlencelidir.Rp yaparken hareketlerinizi,söylediklerinizi ve yaptıklarınızı daha eğlenceli hale getirir.İsminden de belli olduğu üzere tamamen anlıktır.Sonuca ulaşmanız çok daha hızlıdır.Anlık mimiklerin betimlenmesine,hareketlerin kafanızda canlanmasına yardımcı olur,bir bakıma tiyatro metni olarak tanımlanabilir.Sizlere karakterinizin her hareketine hakim olabileceğiniz bir Rp metodu sunuyoruz;

Aşağıda anlattıklarımı anlamayan ya da kafasında hergangi bir soru işareti varsa, bana PM atmaları yeterlidir.İsteyenlerle alıştırmalarını yaparak öğretebilirim.

Anlık Rp Nasıl Yapılır?

Anlık rp zor değildir,öncellikle herkes kolaylıkla öğrenebilir.Anlık rp de, rp’yi karşınızdaki kişi yada kişilerle anlık olarak yaparsınız,yani cevabı anında gelir.Anlık rp 2 yada daha çok kişiyle yapılır.
Karakter seviye değerlendirmesi ve temel rpler Tekli rp metoduyla değerlendirilecektir.
Anlık rpde 2 kuralımız vardır.

1.Mimiklerimiz/yaptığımız hareketler ** işareti içinde anlatılır.Anlatılırken de geniş ve geçmiş zaman kullanılır.Bunun dışındaki konuşmalar olduğu gibi yazılır Örnek;(bu örnekteki “geniş” zamandır)

James:
*Cam aniden kırılır ve ellerini yüzünü korumak için siper eder* Bitmek bilmiyorlar değil mi? *Etrafına bakınır ve bir kez daha yutkunur. Büyük Salon hemen hemen temizlenmiştir fakat dışarıda çarpışmayı bekleyen bir ordu daha vardır.*

Lucius:
*koluyla yüzünü korur, bir kaç adım geri çekilir* üyelerin hepsinin haberi var mı?! Albus nerede? *bir cam parçası yanağını sıyırmıştır*

2.Anlık rpdeki gönderiler (yukarıda gördüğünüz gibi) çok uzun değildirler.Tutupta paragraf şeklinde anlık rp gönderisi yazmayınız,altından kalkamazsınız.
Nedeni şudur;kısadır çünkü karşınızdaki size anında cevap verir,her cevap verişinde sizin ve onun paragraf büyüklüğünde anlık rp yaptığınızı hayal edin.Altından kalkamayacağınız hale gelir.

Anlık Rp ve Nerede Yapılır?

Anlık rp anlık gönderilerden oluştuğu için genelde anlık olarak cevap vermenize imkan sağlayan msn, yahoo gibi iletişimi hızlı bir şekilde sağlayan programlar üzerinden yapılır.
Nasıl yapıldığı konusuna anlatımın sonunda arkadaşımla yaptığımız örneği koyacağım.Yine soru işaretleriniz olursa ve denemek isterseniz bana PM atabilirsiniz.

Msn den RP Nasıl Yapılır?

Korkmanıza gerek yok, çok basittir.Öncelikle birer msn adresine sahip olmalısınız,ki hepinizin buraya kaydolduğunuza göre bir tane var.Bazı üyelerimiz kendi MSN adreslerini vermek istemeyebilir.Böyle durumlarda o kişilere kendi RP karakterleri adına birer msn açmalarını öneririz.

Yararları: Bu sistem derslere ve bir çok şeye hareket katacaktır.Sizlere öğretmenlerinizle birebir rp fırsatı sunuyoruz,sanki okulda dersteymişsiniz gibi,kendi mimiklerinize ve hareketlerinize hakim olabileceğiniz bir yöntem,böylece cevap için günlerce beklemezsiniz.

Nasıl yapılır? (devam)
Öncelikle arkadaşınızdan adresini aldınız,eklediniz sıra geldi rp yapmaya adınızı karakterinizin adı olarak değiştiriniz(nick’inizi)
Daha sonra kurgu,zaman mekan ve olaylar zincirini tıpkı eski rpdeki gibi belirleyiniz.
Belirledikten sonra sıra geldi başlamaya,
Bu konuda arkadaşımla msn üzerinden bir “anlık rp” hazırladık, 15 20 dk gibi çok kısa sürede bu hale geldi.(Sizler kendi rplerinizde çok farklı konular kullanabilirsiniz.oturması zaman alacaktır ancak buna değecektir)
Tiyatro metni gibidir.

Kurgu:Hogwarts’a saldırı
Mekan:Hogwarts ve çevresi
Kişiler:James Raymond Vaughn-Lucius Septimus

-Lucius aldığı haber üzerine ofisinden çıkar-

*Lucius hızlı adımlarla ormana doğru yürüyordur.az sonra jamesle konuşucağı konuyu kafasında toparlamaya çalışır.James'i görür*
Ah, merhaba James seni buraya çağırdığım için üzgünüm fakat başka bir yer güvenli değil * elini ona doğru uzatır ve yavaşça gülümser*

James:
Anlıyorum, Lucius. *Lucius'un elini güvenilir bir edayla sıkar, gülümsemeye karşılık verir.* Peki ne oldu Lucius, nedir bu kadar acil olan? *ağzından süzülen buhar ile irkilir*

Lucius:
Hogwarts.. hogwarts tehlikede..*aniden durur ve etrafına bakınır* ölüm yiyenler.. biliyorsun aralarında çalışıyorum.. geçen gün mektup dairesinde yazışmalarını gördüm.. planları var! Hogwrats'ı ele geçirmeye çalışacaklar*kalbi küt küt atıyordur,etraf alacakaranlıktır,ağaçların silueti gittikçe tuhaflaşmaktadır*

James:
Hiçbir önlem alınmamıştı, lanet olsun! *alt dudağını ısırır* Baykuş postalarını kontrol ediyor olmalılar. *karanlık basıklaşıyordu ve ormandaki sesler azalmaya başlıyor*

Lucius:
Hemen Albus'a bildir o ne yapacağını bilir! vakit kaybetmek ve tasalanmak yersiz ..çok az bir zamanımız var.Öğrencileri korumamız lazım.Slytherinler şimdilik güvende görünüyor ancak diğer sınıflar için endişeliyim! * kafasını 2 yana hafifçe sallar,yüzü soğuktan kızarmıştır,kafasını kaldırır ve james'e bakar*

James:
Teşekkürler Lucius, hemen gidiyorum. *gözlerini şatoya çevirir, başı ile selam verdikten sonra hızlı adımlarla şatoya yürümeye başlar, cisimlenemiyordur.*
Lucius:
*başıyla hafifçe selam verir,james'i gözden kaybolana dek izler,orman şimdi ona daha karanlık geliyordur,arkasını döner ve ormanın derinliklerine doğru yürür,oda james gibi cisimlenemez,aklınada tek bir düşünce vardır* Umarım çok geç değildir..

James:
Lanet! *James son anda kendini en yakın zırhın arkasına atıyor. Cübbesinin kolu ile alnını silerken, gözlerini doğruca okulun duvarlarına diker* Expecto Patronum... *Cismani patronus, kar kurdu, James'in asasından fırlar ve yardım getirmek için gözden hızla kaybolur.*

Lucius:
*Lucius arkasını döndüğünde ışıldayan grimsi bir ışığın gittikçe belirginleşerek kar kurdu şeklini aldığını gördü.James'in patronusu olduğundan emindi* Hadi ama! Geç kalmışım! *diye geçirdi içinden, james yardım istiyordu* Geliyorum James! *hemen ormana cisimlendi*

James:
Avada Kedavra! *Önünde yere serilen Ölüm Yiyen'in yanınan koşarak geçer ve Büyük Salon'un önüne varır.* Hogwarts'ı korumak, bir şeref... *Mırıldandı ve kapıdan içeriye dalar. Koridorlardan ve diğer katlardan daha kötü halde olan salonun ortasından üzerine düşmek üzere olan kolondan son anda yana atlayarak kurtulur ve derin derin nefes alarak ilerlemeye devam eder.*

Lucius:
*Okulun sınırlarına vardığında kapılar kırılmış ve ardına kadar açıktır,düşünmeden içeri dalar giriş sessizdir,büyük salona doğru koşar,koştuğu yerdeki tüm heykeller yıkılmıştır.Büyük salona yaklaşırken diğer yoldaşlık üyelerini görür koridorlarda savaşmaktadırlar.Büyük salona varır,etraf harabe görünümün dedir,James'i görür ve yanına koşar* Çok geç kalmadım ya? Banada bir kaç tane ölüm yiyen bırakmışsınızdır umarım! *nefes nefese kalır*
James:
Bıraktım! *Lucius'u sütunun aşağısına hızla çeker* Kafanın kopmamış olmasına özen göstermeliyim. *Hızla kalkar ve ileriye doğru Expulso lanetini savurur*

Lucius:
*O sırada ölüm yiyenlerden biri Lucius'a lanet savurur,laneti son anda görür* Sersemlet! *ölüm yiyen yere yıkılır büyüler savurmaya deavm eder,arkadaşını kolundan tutup çeker ve camın önüne getirir parmağıyla işaret eder* Bunlardan daha kaç tane var?!

James:
*Cam aniden kırılır ve ellerini yüzünü korumak için siper eder* Bitmek bilmiyorlar değil mi? *Etrafına bakınır ve bir kez daha yutkunur. Büyük Salon hemen hemen temizlenmiştir fakat dışarıda çarpışmayı bekleyen bir ordu daha vardır.*

Lucius:
*koluyla yüzünü korur, bir kaç adım geri çekilir* Üyelerin hepsinin haberi var mı?! Albus nerede? *bir cam parçası yanağını sıyırmıştır*
James:
Albus orduyu karşılıyor. *Yüzünde bir sırıtma oluşur. Albus'un tek başına bir çok Ölüm Yiyen'i kolaylıkla halledeceğini bilmektedir* Bunu görmek istiyorum.
Lucius:
Onun desteğe pek ihtiyacı olmasa da evet eğlenceli olacaktır! *eliyle yanağını tutar* Merlinin sakalı! tam yerini bulmuş *sırıtır ve etrafına bakınır salondaki ölüm yiyenlerin hepsi etkisiz haldedir*
James:
Yeterince şakalaştık, gidelim.*Ayağa kalkar ve Büyük Salon'dan dışarıya, oradan da hemen önündeki kapıdan ana bahçeye çıkar* Bu... *Dili tutulur. Ordu ortadan açılmaktadır, gelen kişi Karanlık Lord'dan başkası değildir.* Her şey şimdi başlıyor.
Lucius:
Aha! Bende geç kaldı diye merak etmiştim *james'i yavaşça dürter,ancak espiri yapılacak zaman değildi,james'in suratını görünce* öhöm.öhöm. bencede daha sonra şakalaşırız. *sırttı,diğer yoldaşlık üyeleri yanlarına doğru koşuyordu*
James:
*Karanlık Lord cübbesini savurarak durur. Ölüm sessizliği her yere hakimdir. Soğuk, araziye hakim olurken, kimse çıt çıkartmıyordur...*
Lucius:
*Lucius biraz önceki kadar neşeli değildir,karşısındaki manzara karşısında adeta dili tutulur,bu gün her ne olacaksa onlar için ya bir son ya da bir başlangıçtır..*

Öncelikle bunları MSNde yazıp normal bir şekilde gönderiyorsunuz,”selam” “nasılsın?” Demek kadar kolay.Yukarıda sırayla yazdık en sonunda da konuştuğumuz Msn sayfasında konuştuklarımızı kopyaladık ve Word’e yapıştırdık ve bu şekilde siteye aktardık.

Msn de Yapılan RP ler Siteye Nasıl Aktarılır?

Msn’de yapılan anlık rpler kesinlikle Siteye aktarılmalıdır.Aktarımı yapılışı kadar kolay,hızlı ve basittir.
Msn pencerenizde gönderilerinizi seçiniz ve kopyalayınız,direk siteye yapıştırıp düzenleyebilirsiniz ancak,yazım yanlışları açısından önce word’e aktarıp sonra siteye yapıştırmanız daha mantıklıdır,böylece hatalarınızı görür ve düzeltirsiniz.
Siteye göndermeden önce tıpkı tekli rplerde (daha önceki sistem) olduğu gibi konuşmalarınızı renklendiriniz.Bir başlık açınız,katılan kişilerin adını yazınız,kurgu zaman ve mekan belirtiniz.
Daha sonra Rpnizi sitemize atınız.
Tekrar etmekte fayda var;tıpkı yeni HP karakterlerinde olduğu gibi bu sistem kesinlikle zorunlu değildir.Hala tekli rp’yi kullanmak isteyen üyelerimiz seçimlerinde serbesttir.Kullanabilirler.Ancak lütfen bu zor ben yapamam uzun iş gibi düşünmeyiniz,aksine çok kolaydır.Ben size yardımcı olurum.

Anlık RPG Sistemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Anlık RPG ~ Godric's Hollow RPG Chat!
» Not Sistemi
» Yeni Karakter Sistemi